Gösteriliyor: 1 - 10 of 16 Sonuçlar

Swift’in Gözü ISON’da

Yüzyılın kuyrukluyıldızı olarak tanımlanan ISON iç Güneş Sistemiş’ne doğru hızla yol alıyor. son 50 yılın en parlak kuyrukluyıldızı olacak ISON’u gökbilimcilerde büyük bir merak ve ilgiyle izliyor. Bunun için uzay teleskoplarından Swift’i kullanmaya başladılar. ISON 26 Aralık 2013’de Dünya’nın yakınından geçecek.

Asteroit Çok Yakından Geçecek

Geçtiğimiz yıl keşfedilen, bir futbol sahası büyüklüğündeki 2012 DA14 asteroiti 15 Şubat’ta Dünya’nın 17.200 km yakınından geçecek. Birçok insan yapımı uydular ve NASA radarları bu uzay kayasını izleyecek. Asteroit yakın geçişi sırasında 8. kadirden bir yıldız kadar parlayacak. Oldukça karanlık bir yerden teleskoplarla izlenebilir

Herschel, Apophis Verilerini Düzeltti

Geçtiğimiz hafta sonu Dünya’ya yaklaşan ünlü Apophis asteroiti Herschel Uzay Gözlemevi ile gözlendi. Elde edilen verilere göre asteroit tahmin edilenden daha büyük ve daha az parlak bir yüzeye sahip.
2004 yılında keşfedildiğinde 2029 yılında Dünya’ya çarpma olasılığı yüzde 2,7 olarak hesaplanmıştı.

Kayıp Asteroit Bulundu

ESA’nın uzay tehlikeleri programı kapsamına alınan ancak bir süre sonra gözden kaybedilen bir asteroit amatör bir gökbilimci tarafından yeniden bulundu. Yarım kilometre çapındaki asteroitin Dünya için bir tehlikesi bulunmuyor.

Alman amatör gökbilimci Erwin Schwab, 2008SE85 adlı kayıp asteroiti yeniden keşfetti.

Sürpriz Asteroit

Bir amatör ekip 22 Şubat’ta 2012 DA14 adlı sıra dışı bir göktaşı keşfi gerçekleştirdi. Küçük boyutlu nesne daha önce Ay’ın Dünya’dan yedi kat daha uzak bir yörüngeden geçmişti. Şimdi ise çok daha yakın bir noktadan geçişini gerçekleştirecek.

Asteroit 15 Şubat 2013’de, Dünya’dan 24 000 km uzaklıkta geçecek.

Bir 2005 YU55 Geçti

Kaliforniya-Goldstone’daki 70 metre çapındaki Derin Uzay Ağı anteniyle elde edilen 2005 YU55 asteroitinin görüntüleri birleştirilerek bir film elde edildi. Bilim insanları böylece şimdiye kadar Dünya’ya bu kadar yaklaşan bir nesnenin ilk yüksek çözünürlükteki görüntülerinden oluşan filmi oluşturdular.