9. Gezegenin Varlığına Yönelik Bir Kanıt Daha

Gezegen X ya da daha bilinen adıyla Gezegen 9 var mı? Henüz gözlemsel olarak gezegenin varlığı doğrulanmadı. Ancak tüm dolaylı gözlemler böyle bir gezegen olduğuna işaret ediyor. Yeni keşfedilen 2015 TG387 adlı cisim de bu açıdan önemli kanıtlar sunuyor.

Cisim oldukça uzun bir yörüngeye sahip olduğundan hiçbir zaman Güneş’e yaklaşamaz. Güneş’e en yakın uzaklığı 65 astronomi birimi kadar olmaktadır. Bilinen en uzak cisimlerden 2012 VP113 Güneş’ten 80 astronomi birim ve cüce gezegen Sedna  ise 76 astronomi birimi uzaktadır.(Carnegie Institution for Science)

Bir grup araştırmacı Pluto’nun çok uzağında olduğu düşünülen Gezegen X’in var olduğunu destekleyen uzak bir cisim keşfetti. Cisim 2015 TG387 olarak adlandırıldı.

Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık 1 astronomi birimi olarak tanımlanmaktadır. Buna göre 2015 TG387, 80 astronomi birimi uzakta yer alıyor. Pluto ise 34 astronomi birimi uzaklıktadır. Yani, yeni cisim Güneş’ten, Pluto’nun Güneş’e uzaklığından iki buçuk kat daha uzakta bulunuyor.

Cisim oldukça uzun bir yörüngeye sahip olduğundan hiçbir zaman Güneş’e yaklaşamaz. Güneş’e en yakın uzaklığı 65 astronomi birimi kadar olmaktadır. Bilinen en uzak cisimlerden 2012 VP113 Güneş’ten 80 astronomi birim ve cüce gezegen Sedna  ise 76 astronomi birimi uzaktadır. Sedna Güneş’e 2300 astronomi birim kadar uzaklaşmaktadır. 2015 TG387, Neptün ve Jüpiter gibi gaz devlerinin etkisini hissetmeyecek kadar uzaktadır.

Image
Cismin Güneş sistemindeki konumunu veren uzaklık ölçekli grafik (Carnegie Institution for Science)

Carnegie’den Scott Sheppard: “2015 TG387, 2012 VP113 ve Sedna gibi iç Oort Bulutu cisimleri Güneş Sistemindeki büyük kütlelerden etkileşmeyen uzaklıkta yer alıyor. Bu da onları ilginç kılmaktadır. Güneş Sisteminin sınırlarında neler olup bittiğini anlamak için bu cisimleri incelemek önemlidir” diyor.

2012 VP113 Sheppard ile Northern Arizona Üniversitesinden Chad Trujillo tarafından 2014’de keşfedildi. 2012 VP113’ün keşfiyle bölgede yer alan bazı cisimlerin benzer yörüngelere sahip olduğu açığa çıktı. Bu da buradaki cisimlerin yörüngelerini etkileyen bilinmeyen bir gezegenin olabileceği kuşkusunu oluşturdu. Öyle ki Gezegen X bazı cisimlerin yörüngesini yüzlerce astronomi birimine çıkarmaktadır.

Image
Ressam gözüyle Gezegen X (Carnegie Institution for Science)

Hawaii Üniversitesinden David Tholen: “Güneş Sisteminin sınırlarında 2015 TG387 gibi binlerce küçük cisim olduğunu düşünüyoruz. Ancak çok uzakta olmaları keşfedilmelerini zorlaştırıyor. 2015 TG387’yi şu an Güneş’e en yakın konumunda olduğu için keşfedebildik. 40 bin yıllık yörünge dönemi olan cisimlerin %99’unu görmemiz çok zor” diyor.

“Bu uzak cisimler bizi Gezegen X’e götüren ekmek kırıntılarıdır. Daha fazlasının keşfiyle dış Güneş Sistemini ve bu cisimlerin yörüngelerini şekillendiren Gezegen X’in özelliklerini daha iyi anlayabileceğiz” diye ekliyor Sheppard.

Ekibin 2015 TG387’yi keşfetmesi birkaç yıl süren gözlemlerle gerçekleşti. Çok yavaş hareket etmesi ve uzun bir yörüngeye sahip olması keşfin zor olmasını sağlayan etkenlerdi. Cisim ilk olarak Ekim 2015’de Hawaii’de Mauna Kea tepesindeki 8 metrelik Japon Subaru teleskopu ile keşfedildi. Bunun ardından Şili’deki Carnegie’nin Las Campanas Gözlemevinde yer alan Magellan teleskopu ve Arizona’daki Discovery Channel teleskopu ile 2015, 2016, 2017 ve 2018 gözlemleri gerçekleşti.

2015 TG387’nin 300 kilometrelik çapa sahip olduğundan cüce gezegen sınıfında olduğu düşünülüyor. Cisim tıpkı 2012 VP113, Sedna ve diğerleri gibi Neptün ötesi bölgeye itilmiş görünmektedir.

2015 TG387’ye ait bilgisayar simülasyonları cismin yörüngesinin kararlı olmadığını gösteriyor. Cismin böylesi tuhaf yörüngeye sahip olması ancak büyük bir kütlenin etkilemesiyle açıklanabiliyor.

Önerilir...

2 Yorum

  1. Uzayda bulunan Hubble, Kepler gibi teleskoplar. Neredeyse evrenin ilk oluşum aşamalarını(milyar ışıkyılı mesafeler) görüntüleyebilirlerken bu tip gök cisimlerini nasıl oluyor da göremiyorlar? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  2. 9 uncu değil bana göre 10nuncu gezegen hala pluto ve ötesini konuşuyoruz yani plutoyu baz alıyoruz.plutonun gezegen olma hakkını elinden alamayız,almamalıyız.yeni gezegen tam olarak keşfedilirse ismi ne olacak(nosuz).iyi günler selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d