Astronomi Diyarı Twitter’da

Astronomi Diyarı’da artık “astronomidiyari”  adıyla Twitter‘da. Siteyi Twitter hesabınız varsa buradan da yeni gelen yazılardan haberdar olarak izleyebilirsiniz.

Güncel bilgi paylaşım servisleri günümüzde hızla artıyor. Bu tür bilgi sitelerinde gelen bilgi yoğunluğuna bazı zamanlar yetişmekte zorluk da çekmiyor değiliz. Ama bundan şikayetçi değilim. İnterneti güzel kullanma adına iyi gelişmeler bunlar.

Biraz konudan sapma gibi olacak ama internet kullanımı yönünden bir iki fikrimi belirtmek isterim. Eskiden çok değil belki bir 15 sene önceye kadar internet bu denli yaygın değildi. O zamanlar bilgi kitapları olan ansiklopedilerin son zamanlarıydı. Çoğu zaman aradığınız bilgiyi ya eksik buluyordunuz ya da hiç bulamıyordunuz. Ama ‘sıcak’ kaynaklardı. Ansiklopedinin yerini şimdi internet siteleri aldı. Ama burada da başka bir sıkıntı baş gösterdi: Doğru ve güncel bilgi. İşte bunu ayıklayabiliyorsanız iyi bir internet kullanıcısınız demektir. Genç arkadaşlara tavsiyem her kaynağa güvenmemeleri yönünde olacak bu konuda.

Ciddi haber kaynaklarında bile bazı zamanlarda özellikle bilimsel gelişme haberi gibi yayınlanan öyle haberler oluyor ki, konuyu az buçuk bilenler bu tür haberlere şaşırıyor. İşte yanlış bilgilendirme, yanlış yönlendirme yapan site sayısı oldukça fazla. Doğru bilgi veren site sayısı da az değil. Bunları birbirinden ayırmak elbette ki internet kullanıcısının elindedir. Kullanıcı olarak bizler seçici olmak zorundayız.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d