Halkaların Arasından Dünya ve Ay

Cassini Dünya’yı Satürn’ün buzdan oluşmuş halkaları arasından görüntüledi. Bu sırada Dünya ile Satürn arasındaki uzaklık 1,4 milyar kilometreydi. Görüntüde Dünya küçük bir ışık noktası olarak görülmesine karşılık aslında o sırada Satürn Atlantik Okyanusu’nun güneyine bakıyordu.

Görüntü 12 Nisan 2017’de alındı. Uydumuz ise Dünya’nın hemen solunda oldukça sönük bir nokta olarak görülmektedir.

Dünya’ya Keeler ve Encke boşlukları arasında gören olan halkalar ise üstte A ve altta F halkasıdır. Gözlem sırasında Satürn halkaları arka taraftan aydınlatılmış durumdaydı ve Cassini güzel bir görüntü oluşturmak için mozaik oluşturmakla meşguldu.

Satürn’den Dünya ve diğer iç gezegenler görülebilmesine karşılık Cassini görevi nedeniyle böylesi pozları ender yakalayabildi. F halkası görüntü açısı nedeniyle oldukça parlak görülmekte.

Bu fotoğrafı görünce insanın aklına Carl Sagan’ın “Soluk Mavi Nokta” yazısı geliyor. bilindiği üzere Voyager 1, 1990’da Dünya’dan 6,4 milyar kilometre uzaktayken Dünya’nın fotoğrafını çekmiş ve ardından Carl Sagan güzel bir yazı kaleme almıştı. Hatırlamak isteyenlere işte o yazı: Soluk Mavi Nokta.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d