Westerhout 43 Fabrikası

Gözlerden gizli Westerhout 43 yıldız oluşum bölgesi ESA’nın Herschel gözlemevinin kızılötesi görme yeteneğiyle açığa çıkarıldı. Çok sayıda muazzam yıldızın gaz ve toz içinde yaşadığı dev bulut Kartal takımyıldızı yönünde olup Güneş’ten 20.000 ışık yılı uzaktadır.

Yedi milyondan fazla Güneş’in olduğu bölgede yeni doğan yıldızların güçlü ışığı ile ısınan 20’den fazla yıldız doğum ocaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Daha soğuk olan bu yıldız oluşum merkezleri sarı ve kırmızı renklerle kendini göstermektedir.

Görüntünün merkezindeki parlak mavi gaz kabarcıklarında Güneş’e göre bir milyon kat daha parlak olan son derece sıcak ve kütleli Wolf-Rayet ile OB yıldızları bir arada durmaktadır. Birkaç yeni yıldız kümesine dönüşecek tohumları saklayan balon gökadamızın en üretken fabrikalarından biridir.

Merkezdekine göre daha küçük ama yine çok aktif olan bir başka merkezde sağ tarafta görülmektedir. Herschel görüntülerini inceleyen gökbilimciler yıldız oluşumları fabrikası olan bu iki yoğun gaz kabarcığını birbirine bağlayan ipliksi ağ gibi görünen yapının kanıtlarına ulaştı.

Gökadanın orta çubuğu ile sarmal kollarından birinin arasında yer alan Westerhout 43 bölgesi, yıldızların –özellikle çok büyük olanların- oluşmasını sağlayan yıldızlararası maddenin akışının nasıl şekillendiğini incelemek için mükemmel bir laboratuvardır.

2009 yılında göreve başlayan ve dört yıl çalışan Herschel gözlemevinin ana hedeflerinden biri yıldız oluşum bölgelerini uzak kızılötesi ve milimetre-altı dalga boyunda ayrıntılı gözlemekti. Yıldızların oluştuğu gaz ve toz bulutlarına sahip bu bölgeler gökbilimcileri yeni doğan yıldızların bulunduğu bölgeleri gözlemeye itiyor. Buradaki gibi ayrıntılı görüntülerde amaca hizmet etmektedir.

Herschel’in bu görüntüsü 3 renkten oluşmuştur: Mavi (70 mikron), yeşil (160 mikron), kırmızı (250 mikron). Görüntü ayrıca Herschel’in Samanyolu’nun tüm düzlemini beş kızılötesi bantta görüntüleyen Hi-GAL anahtar projesinin bir parçasıdır. Hi-GAL gözlemlerini içeren bir video Nisan 2016’da yayınlanmıştı.

Görüntünün 1,34 MB’lık yüksek çözünürlüklü hali için tıklayınız.

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d