Bir milyar yıl önce birleşme süreci başlamış olan NGC 7727 gök adası VLT ile görüntülendi. Gök ada merkezinde iki büyük süper kütleli karadelik ve gök adayı kuşatan dev sarmal kollar dikkat çekmekte. (ESO) 

ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT), NGC 7727 gökadasının kozmik çarpışmasını görüntüledi. Bu dev gök ada yaklaşık bir milyar yıl önce başlayan iki gök adanın birleşmesiyle oluştu. Merkezinde süper kütleli kara delik çifti bulunuyor. İkili, birleşerek daha büyük bir kara deliğe dönüşecek şekilde birbirine yaklaşmaya devam ediyor.

Kalabalık bir caddede insanların birbirine çarptığı gibi, gök adalarda çarpışabilir. Ancak galaktik etkileşimler insanların çarpışması gibi gerçekleşmez. Yapılarındaki yıldızlar genellikle çarpışmaz. Gök adalar doğrudan çarpışma yerine birbiri çevresinde “dans ederek” dolanırlar ve muazzam kütle çekimleri şekillerini bozan gel-git kuvvetleri oluştururlar. Yıldızların, gaz ve tozun “kuyrukları”, sonunda düzensiz ve asimetrik NGC 7727 gibi daha büyük bir gök ada oluşmasına neden olur.

ESO’nun VLT teleskopuyla ile oluşturulmuş NGC 7727 görüntüsünde birleşen iki gök adanın karmaşık izlerini gösteren, gök adayı saran uzun kollarda yıldız oluşturan toz yapıları görülüyor. Bu kollar, parlak mavi-morumsu görünen yıldızlarla bezenmiştir.

Gök ada merkezindeki iki süper kütleli karadelik birbirinden sadece 1600 ışık yılı uzaktadır. (ESO/Voggel et al.)

Görüntüde ayrıca gök adanın, çalkantılı geçmişini gösteren, merkezinde iki parlak nokta görülüyor. NGC 7717’nin çekirdeği henüz birleşmemiş iki süper kütleli kara delik barındırıyor. Bize en yakın süper kütleli kara delik çifti barındıran NGC 7717 gök adası 89 milyon ışık uzaklıkta olup Kova takımyıldızı yönündedir.  

NGC 7717’deki kara delikler birbirinden 1600 ışık yılı uzaktadır. 250 milyon içinde birleşmeleri bekleniyor. Bu, kozmik zaman ölçeğinde göz açıp kapayıncaya kadar geçen süredir.

Merkezinde süper kütleli kara delik bulunan gök adamız, milyarlarca yıl içinde bize en yakın Andromeda gök adasıyla birleşecek. Belki de sonuçta ortaya NGC 7727’de gördüğümüz kozmik dansa benzeyen bir “şov” çıkacak. Bu nedenle bu tip birleşmeleri görüntülemek ve izlemek ileride olacakları öngörebilmek için önemlidir.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d