NASA ve ESA’dan Büyük İşbirliği

Üzerindeki 11 aletle Europa Yörünge Aracı’nın temsili resmi. (NASA/ESA)

Jüpiter Sistemine yapılacak bir sonraki görev için Amerika ve Avrupa’daki bilim insanları işbirliği yapacak. Europa Jüpiter Sistemi adı verilen görevde NASA ile ESA ortak çalışma yürütecekler. Çalışmayla Jüpiter Sistemi’ndeki uyduların çevresinde dolanacak araçlar gönderilecek.

Görevle Jüpiter’in iki uydusu yakın izlemeye alınacak. Jüpiter sistemine gönderilecek araçlardan NASA’ya ait olanı Europa çevresinde, ESA’ya ait olanı ise Ganymade çevresinde yörüngeye oturacak.

İşbirliğine ilişkin NASA’nın raporu Aralık ayı içinde tamamlandı. ESA ise raporunu Avrupa devletlerine ve bilim kuruluşlarına sunmak üzere hazırladı.

Yeni görevle birlikte Güneş ve Jüpiter Sistemi ile daha ötesine kadar uzanabilecek yeni yaşam anlayışı ortaya çıkabilir. Çünkü yaşam bildiğimiz biçimde ve buzun altında olmak üzere iki şekilde ortaya çıkabilir. Bu da ancak yerinde ve doğal laboratuarlar olan uyduları gözleyerek yapılabilir.

Europa Yörünge Aracı Jüpiter’in Europa uydusundaki nispeten ince buz katmanını ve yüzeyde oluşan sırtları ve “çil” gibi kabarcık yapıları inceleyecek. Aynı zamanda araç yüzeye gelecekte yapılabilecek inişler için uygun noktaları belirleyecek. Araçta bir lazer yükseklik ölçeri, bir buz radarı, kızılötesi, görünür ve morötesi bölgelerde görev yapabilecek dar ve geniş açılı görüntü alma özelliğine sahip kamerada bulunacak.

Ganymade içerisinde tıpkı bir sandviç gibi üstünde ve altında buz katmanı olan bir iç deniz olduğu düşünülüyor. ESA’nın Ganymade Yörünge Aracı işte uydunun bu özelliğini araştıracak. Araç ayrıca Ganymade’deki tüm Güneş Sistemi içerisinde benzeri olmayan iç manyetik alanını da inceleyecek. Araçta bir lazer yükseklik ölçeri, tayfölçer, kameralar ve parçacık bulucular yer alacak.

Araçlar Jüpiter Sistemi’ndeki büyük uydular olan Io ve Callisto’yu da inceleme fırsatını yakalayacak.

NASA ve ESA dış güneş sistemine ilişkin bu büyük projenin bir an önce gerçekleşmesi için çalışmalara 2009 yılında diğer görevlere göre öncelik tanıyarak başlatmış bulunuyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d