Jüpiter geceleri gökyüzünü süslemeyi sürdürüyor. Güneş battıktan sonra adeta bir şölen yaşıyoruz. Aynı hat üzerinde batıdan doğuya doğru sırasıyla Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars’ı gözlüyoruz.

Jüpiter’i çok daha yakından izleyen Juno uydusu birbirinden farklı görselleri Dünya’ya iletmeye devam ediyor. Juno’nun yolladığı son fotoğrafta gaz devinin kuzey yarımküresindeki fırtınalar görülmekte.

Dünya’da olduğu gibi Jüpiter atmosferi de hızla hareket eden siklon ve antisiklonlara sahiptir. Görüntünün en sağında Jet N6 olarak adlandırılmış bir jet akışı görülüyor. Tam olarak sağ üst köşede yuvarlak ve beyaz renkli antisiklonik yapının hemen yanında. Aynı zamanda meşhur Kırmızı Leke’de bu fotoğrafta görülmektedir.

Bu görüntü 15 Temmuz  2018’de alındığında uydu Jüpiter’e 14. yakın uçuşunu yapmaktaydı. Aracın gezegene uzaklığı bu sırada 17 bin kilometreydi.

Brian Swift ve Seán Doran’ın gelen verileri kullanarak ürettiği bu fotoğrafta arka planda görülen yıldızlarsa sonradan eklenmiştir.

Görsel telif hakkı: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swift and Sean Doran

Yüksek çözünürlükteki jpeg  ve tif uzantılı görseller

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d