Uydumuzda Dev Karadelik Keşfedildi

Aslan I cüce gök adasında dev bir karadelik olduğu keşfedildi. Keşfedilen kara delik Samanyolu’ndaki kadar büyük. (ESA/Gaia/DPAC; SDSS (inset))

Austin’deki McDonald Gözlemevindeki Teksas Üniversitesindeki gök bilimciler, Samanyolu’nun Aslan I adlı cüce uydu gök adalarından birinin merkezinde büyük bir kara delik keşfettiler. Neredeyse gök adamızdaki kara delik kadar büyük olan cisim gök adaların nasıl evrimleştiğine dair anlayışımızı geliştirecektir.

Ekip kendine has özellikleri nedeniyle Aslan I (Leo I)’i incelemeye karar verdi. Samanyolu yörüngesindeki çoğu cüce gök adanın tersine Aslan I çok fazla karanlık madde içermez. Araştırmacılar Aslan I’in karanlık madde dağılımını ölçtüler –yani karanlık maddenin yoğunluğunun gök adanın dış kenarlarından merkezine kadar nasıl dağıldığı-. Bunu yıldızlar üzerindeki kütle çekimini ölçerek yaptılar: Yıldızlar ne kadar hızlı hareket ederse yörüngelerinde o kadar çok maddeyle karşılaşır. Ekip, özellikle karanlık madde yoğunluğunun gök ada merkezine doğru artıp artmadığını görmek istedi. Ayrıca bilgisayar modelleriyle birleştirilmiş ölçümler eski teleskop verileri kullanılarak yapılan ölçümlerle eşleşip eşleşmeyeceğini de bilmek istediler.

Teksas Üniversitesinden Karl Gebhardt: “Modeller merkezde bir kara delik olması gerektiğini haykırıyor; daha fazla karanlık maddeye ihtiyacınız yok diyor. Samanyolu’na düşmekte olan küçük bir gök ada var ve kara deliği Samanyolu’ndakinden daha büyük. Kütlesi kesinlikle çok büyük. Samanyolu ile Aslan I’deki kara deliği kesinlikle karşılaştırabiliriz” diyor.

Cüce küresel gök adalarda bu tür bir kara delik için bir açıklama olmadığından keşif gök ada evrimi anlayışının kökünden sarsabilir.

Gök bilimciler yıllardır karanlık maddenin cüce gök adalar içindeki dağılımını anlamaya çalışıyor. Bu nedenle Aslan I üzerinde yapılan ayrıntılı çalışma önemli.

“Eğer Aslan I’in kara deliğinin kütlesi yüksekse, bu kara deliklerin dev gök adalarda nasıl büyüdüğünü açıklayabilir” diyor Gebdardt. Aslan I gibi küçük gök adalarda daha büyük gök adalara düştükçe daha kara deliği büyük gök adanınkiyle birleşip kütlesini arttırır.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d