Yeni Ufuklar İlk Düzeltmeyi Yaptı

Yeni Ufuklar Pluto hakkında ilk bilgiyi verdi: Pluto bilinenden biraz daha büyük.

Yeni Ufuklar bugün Pluto’nun yanından geçecek. Araç üzerindeki aletleri cüce gezegenin üzerine dikti bile. Yolladığı ilk görüntüleri inceleyen gökbilimciler Pluto’nun çapının sanılandan biraz daha büyük, 2370 km çapında olduğunu hesapladı.

pluto-charon
Yeni Ufuklar kamerasından Pluto ve büyük uydusu Charon (NASA-JHUAPL-SWRI).

Washington Üniversitesi’nden Bill McKinnon: “Pluto, 1930 yılında keşfedildiğinden beri tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalara son vereceğimiz için heyecanlıyız” diyor.

Pluto’nun sanılandan daha büyük ve daha az yoğun olması iç yapısında daha fazla buz olması anlamına geliyor. Ayrıca Pluto’nun atmosferinin en dış katmanı olan troposferi de sanılandan daha ince.

Pluto’nun büyüklüğü ve atmosfer yapısı on yıllardır tartışma konusu olmuştur. Büyük uydusu Charon’un atmosferinin olmadığı yer teleskoplarıyla kolayca saptanmıştı. Yeni Ufuklar’ın verileriyle Charon’un 1208 km çapında olduğu hesaplandı.

Dünya, Pluto ve Charon’un büyüklüklerinin karşılaştıran görsel. Pluto Dünya’nın % 18,5’i, Charon ise Dünya’nın % 9,5’u büyüklükte

Araçtaki Uzun Menzilli Görüntüleyici kamerası (LORRI) Pluto’nun iki küçük uydusu Nix ve Hydra’nın yörüngeleri gereği uzakta kaldığını gösterdi.

Yeni Ufuklar baş araştırmacısı Soutwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern: “Yakın geçişten birkaç gün önce küçük uyduların ayrıntılı görüntülerinin elde edileceğini biliyorduk. Şimdi Pluto’yu inceleme zamanı” diyor.

Nix ve Hydra 2005 yılında Hubble Uzay Teleskopu tarafından iki küçük nokta şeklinde farkedildi. Yeni Ufuklar bu küçük uyduların büyüklüklerini de hesaplayacak. Nix 35 km, Hydra 45 km çapında olduğu sanılıyor. Bu uyduların oldukça parlak olması yüzeylerinin muhtemelen buzla kaplı olduğu anlamına gelebilir.

Pluto’nun diğer iki mini uydusu olan Kerberos ve Sytx ise daha sönüktür. Bu nedenle Yeni Ufuklar bu uydular hakkında ayrıntılı gözlemler yapamayabilir.

New Horizons

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d