Herschel’den Yıldız Doğumevi Fotoğrafı

ESA’nın Herschel Gözlemevinin elde ettiği bu fotoğraf, yeni yıldızların gaz bulutları içinde şekil aldığı yıldız doğumevlerinden Rho Yılancı’yı (Rho Ophiuchi) göstermektedir. 440 ışık yılı uzaktaki Rho Yılancı Dünya’ya en yakın yıldız doğumevlerinden biridir.

Yıldızlararası ortamın küçük ama önemli bileşeni olan bu tip bulutların bazıları optik ya da yakın kızılötesi dalga boyunda gözlendiğinde karanlık görünür. Buna karşılık Herschel’in kızılötesi görüş yeteneği koyu bulutun içini görebilir.

Herschel 2009’dan 2013’e kadar uzak kızılötesi ve milimetre-altı dalga boyunda gökyüzünü gözleyerek bulutların içinde yer alan toz tanelerinin ışıltısını yakaladı. Gökbilimciler bu ışıltıyı karanlık bulut içindeki yıldız oluşumlarını açığa çıkarmak için kullanır.

Herschel’in fotoğrafında sol taraftaki bulanıklığın daha yoğun olduğu yerden yoğunluğu azalan yerlere uzanan karışık ipliksi ağı ortaya koyuyor. Bulutta gömülü haldeki kümeler ise geleceğin yıldız ve gezegen tohumlarıdır.

Yıldız doğumlarında oldukça önemli süreçte rol alan bu gibi ipliksiler gökada boyunca görülmektedir ve Herschel tarafından belirlenmişlerdir.

Herschel’in bu görüntüsü üç renkte elde edildi: Mavi (70 mikron), yeşil (160 mikron) ve kırmızı (250 mikron).

Yüksek çözünürlükteki görsel için tıklayınız (3,10 MB)

Görsel telif hakkı: ESA/Herschel/NASA/JPL-Caltech; acknowledgement: R. Hurt (JPL-Caltech)

ESA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Düşünceniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.