5 Haziran 2010

Jüpiter’de Bir Çarpışma Daha

Paylaş
Etiket

Jüpiter’de 3 Haziran günü bir çarpışma daha gerçekleşti. Çarpışma eş zamanlı olarak Gökbilim üzerine yayınlanan Astronomy Dergisi’ne zaman zaman çektiği gezegen görüntüleriyle katkıda bulunan Filipinlerden Christopher Go ve Avustralya’dan Amatör Gökbilimci Anthıny Wesley tarafından fark edildi.

Christopher Go keşif hakkında şunları söylüyor: “Her zamanki gibi Jüpiter’i görüntülemek için iş başına geçtim. Gökyüzü açık ve çok güzeldi. Jüpiter hemen karşımda ve büyük kırmızı lekesi Dünya’yı görecek şekilde duruyordu. Gözlemi açık mavi filtreyle yapmaya kalktığımda etkiyi fark ettim. Avustralya’da olan Anthony’de bunu görmüş ve şüphelenmişti. Bana gördüğünü onaylatmak istedi. Çektiğim cideoda açıkça bir çarpışma olduğu görünüyordu.”

Bu çarpışma Jüpiter’in geçtiğimiz günlerde kaybolan güney kuşağında gerçekleşti. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren gezegenin bu keşfedilen ilk çarpışması da değil. Bilindiği üzere 1994 yılında Shoemaker-Levy 9 kuyrukluyıldızı gezegene çarpmıştı. Geçtiğimiz yıl 18 Temmuz 2009’da da  500 m çapındaki bir göktaşı gezegene düşmüş, varlığından ancak çarptığı nokta görüş alanımıza girince haberdar olmuştuk.

Kaynak: Astronomy


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: