6 Temmuz 2020

Starlink Uyduları ve Yıldızlar

Gökbilimciler uzun zamandır yeryüzünden uzaya yayılan yapay ışıkları yani ışık kirliliğini önlemeye çalışıyor, devletleri ikna edip ışık kirliliği yasası için uğraş veriyorlar. Şimdi karşılarına başka bir sorun çıktı: starlink uyduları…

Kimilerini memnun edecek bu proje ile küresel çapta internet ağı kurulması amaçlanıyor. Şu an Dünya yörüngesinde 500 tane olan uyduların her biri yaklaşık 250 gram yemek masası büyüklüğünde. İlk seri Mayıs 2020’de 60 adet fırlatılmıştı.

Uydular yavaş yavaş asıl yörüngelerine yükseliyor. Onların terk ettiği yere yenileri yerleştiriliyor ve toplamda 60 bin uydunun yörüngeye yerleşmesi planlanıyor.

Gökbilimciler ve astrofotoğrafçılar ise bu durumdan memnun değil. Gökyüzünde çalıştıkları alanı bozduğundan durumu SpaceX şirketine bildiriyorlar. Şirket şimdi bu sorunu aşmak için uyduların güneş panellerini yansıtıcılığı az madde ile kaplamak için proje geliştiriyor.

Şirkete göre uydular asıl yörüngelerine yerleştiğinde olumsuz etkileri ortadan kalkacak. Görev süresi biten uyduların ne olacağı ise başka bir sorun. Uzay çöpü mü olacaklar, yoksa bir şekilde Dünya’ya mı düşürülecekler? Bekleyip göreceğiz.

Uyduların yerini Heavens-Above sayfasından izleyebilirsiniz.


Bu yayında 1 Yorum
  1. Oğuz UYSAL dedi ki:

    İnsanoğlu olarak sanırım hiç bir zaman iyi bir şey yapamayacağız.

Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: