Chang’e-4 Ay’ın Arkasında..

Çin’in yeni Ay robotu uydumuzun arka tarafında inmeyi başardı. Chang’e-4 adlı robot başarılı inişin ardından bölgenin görüntüsünü Queqiao uydusuna iletti.

Çin, 2022 yılına kadar uzayda insanlı bir istasyon oluşturabilmek için uzay çalışmalarına oldukça yüksek miktarda para ayırıyor. Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasının adını alan Chang’e-4, 2013’de yüzeye inen Yutu’dan sonraki ikinci Çin sondası oldu. Robot diğerinin tersine oldukça engebeli ve dağlık olan Ay’ın arka kısmına indirildi. Ay’ın Dünya çevresindeki dolanımı ile kendi çevresindeki dönüş süresi eşit olduğundan bize her zaman aynı yüzünü gösterir. Çin robotu göremediğimiz diğer kısma indi.

Ay’ın arka kısmı ve Aitken krateri (mavi çerçeve ile gösterilmiş)

Chang’e-4 bu bölgedeki mineral ve ışınım (radyasyon) testlerini gerçekleştirecek. Aracın topladığı örnekleri alıp Dünya’ya getirmek için bu yıl içinde Chang’e-5 adlı başka bir aracın Ay’a gönderilmesi planlanıyor. Bu aracın SpaceX’in kaldırabileceğinden daha ağır yükü taşıyabileceği bir roketle fırlatılması hedefleniyor. Çinli uzmanlar oldukça büyük mesafe kat ettiklerini ancak uzayda ABD’yle yarışabilmek için henüz yapacakları çok iş olduğunu belirtiyor.

İlk kez 1959 yılında Sovyetler Birliği tarafından görüntülenen Ay’ın arka kısmına şimdiye kadar hiçbir uzay aracı gönderilmedi. Bu bölgedeki bir araç Dünya’yı göremediği için doğrudan iletişim kuramaması görevin zorluklarından sadece biri. Buna çözüm olarak Çin’in Mayıs ayında fırlatarak Ay yörüngesine soktuğu Queqiao uydusu devreye sokuldu. Uydu Ay ile Dünya arasında iletişimi gerçekleştirecek şekilde konumlandırılmıştı.

Diğer bir zorluk ise Ay’daki gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı. 14 gün süren Ay gecesi sırasında sıcaklık -173 C’ye kadar düşerken yine 14 gün süren gündüz sırasında sıcaklık 127 C’ye yükselir. Yani aracın 300 C derecelik sıcaklık farkına dayanması gerekiyor.

Ayrıca araç Ay’ın güney kutbu yakınındaki oldukça sarp ve karmaşık arazi yapısına sahip Aitken Havzasına indirildi. Önceki robot Yutu’nun ilettiği bilgiler bu başarıda oldukça önemli pay sahibi.

Önerilir...

1 Yorum

  1. böyle giderse çin abd ve rusya yı sollıyacak gibi hatta abartmasız onlarla başabaş uzay yarışı yapabilecek gibi görünüyor.Türkiye olarak çinliler le uzay anlaşmaları yapılabilir.Ay ın karanlık yüzeyine iniş yapabilen uzay aracı yapabiliyorlar dahada geliştirip yıldız sistemizdeki gezegenlerede uzay aracı gönderebilirler.selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d