Ay’daki Gizemli Cismin Sırrı Çözüldü

Ay’ın arka tarafında görev yapan Çin’in Yutu-2 robotunun bulduğu gizemli bir ‘jel benzeri’ maddenin analiz raporu yayınlandı.

Araştırmacılar, görüntüler ve Apollo görevleriyle Dünya’ya getirilen örnekleri karşılaştırarak maddenin asteroit çarpmasından dolayı erimiş bir kaya olduğunu belirlediler.

Chang’e 4 gezgini Ay’ın Güney Kutbundaki Aitken havzasındaki Von Karman krateri zemininde koyu yeşilimsi ve parlak breş türü kaya keşfetti. Çimentolu çakıl olarak da bilinen breş, çimento parçalarından oluşan kaya tipidir. Kayanın asteroit çarpması sonucunda erimeyle oluştuğu düşünülüyor.

Chang’e-4 robotu
Chang’e-4 Aitken havzasında görev yapıyor..

Koyu yeşilimsi ve parlak ‘jel benzeri’ kaya 50cm x 15cm boyutlarındadır ve muhtemelen eriyik ya da volkanik püskürmelerden dolayı oluşmuştur.

Araştırmacılar maddenin Apollo 15 ve 17 görevleri tarafından alınan örneklere benzediğini ifade ediyor. Bu örnekler çarpma kraterlerinden alınmış olup ince malzemelerin toplanarak oluşturdukları kaya parçalarıdır.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d