Gaz Devini Bekleyen Acı Son

Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nden iki araştırma grubu birbirinden bağımsız olarak özel bir gezegen keşfetti. Kepler-432b adlı ötegezegen bilinen en yoğun ve kütleli gezegenler arasına girdi. Gezegen altı Jüpiter kütlesindedir. Ama onu özel kılan sebep sadece bu değil. Gezegeni acı bir son bekliyor. Yıldızına bir yaklaşıp bir uzaklaşan gezegen 200 milyon içinde ‘kırmızı deve’ düşecek.

Kepler-432b’nin yörüngesi ile Merkür’ün yörüngesinin karşılaştırılması. Kepler-432b gezegeni, 200 milyon yıl içinde gittikçe genişleyen ‘kırmızı dev’ yıldızına düşecek (Grafik: Graphic: Dr. Sabine Reffert).

Dr. Davide Gandolfi: “Dev yıldızların çevresindeki gezegenler genelde büyük ve çembersel yörüngeye sahiptir. Son derece küçük yörüngesiyle Kepler-432b sınıfındaki gezegenler arasında özel bir yere oturuyor. Adeta başına buyruk davranıyor” diyor. Kepler-432b’nin çevresinde dolandığı kırmızı dev yıldız ise çekirdeğindeki nükleer yakıtını bitirdiğinden gittikçe genişliyor. Dört Güneş yarıçapındaki yıldız gelecekte çok daha geniş alana yayılacak. Bu tür yıldızların rengi kırmızı olduğundan gökbilimcilerce ‘kırmızı dev’ olarak adlandırılırlar.

otegezegen1752 günlük yörünge dönemine sahip gezegen, bir yılı süresince sıcaklığı anormal değişim gösteriyor. Dr. Sabine Reffert: “Yıldızından çok uzaklardaki noktada yani kış mevsimindeyken sıcaklığı 500 Celcius derece olurken, yıldıza en yakın olduğu yaz mevsiminde sıcaklığı 1000 Celcius derece artabiliyor” diyor. Kepler-432b, NASA’nın Kepler Uzay Teleskopu ile geçiş yöntemi yardımıyla keşfedilmiştir. Geçiş yönteminde gezegen, yıldızının bize göre önünden geçerken yıldızın parlaklığındaki azalmayla tespit edilir.

Araştırmacılar ötegezegeni incelemek için İspanya’daki Calar Alto Gözlemevi’nin 2,2 metrelik teleskopunu ve La Palma’daki Nordic Optik Teleskopunu kullandılar.

Mauricio Ortiz ise: “Kepler-432b’nin günleri sayılı. 200 milyon yıl içerisinde genişleyen yıldızı tarafından yutulacak. Astronomik açıdan bu süre oldukça kısadır” diyor.

Heidelberg University

Meraklısına,

Bilimsel Yayınlar: M. Ortiz, D. Gandolfi, S. Reffert, A. Quirrenbach, H.J. Deeg, R. Karjalainen, P. Montañés-Rodríguez, D. Nespral, G. Nowak, Y. Osorio and E. Palle: Kepler-432 b: a massive warm Jupiter in a 52 day eccentric orbit transiting a giant star, Astronomy & Astrophysics 573 (January 2015), doi: 10.10aaa51/0004-6361/201425146.

Ciceri, J. Lillo-Box, J. Southworth, L. Mancini, T. Henning, D. Barrado: Kepler-432 b: a massive planet in a highly eccentric orbit transiting a red giant, Astronomy & Astrophysics 573 (January 2015), doi: 10.1051/0004-6361/201425145.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d