Goldilock Yıldızlar Yaşam İçin İdeal

Gökbilimciler şimdiye kadar başka yıldızların çevresinde dolanan 4000’den fazla gezegen keşfetti. İstatiksel olarak Samanyolu’nda 100 milyardan fazla gezegen olması gerekiyor. İlk kez 1990’ların ortalarında keşfedilen ötegezegenler oldukça farklı yapıda ve özelliktedir. Bu dünyaları araştırmanın verdiği ortak heyecan ise yaşamın olası olduğu bir gezegen keşfetmek ve nihayetinde Yer’deki gibi gelişmiş yaşamın olduğu bir “Genesis II”yi bulmak.

Yaşanabilir gezegenleri araştırmanın en önemli adımı ise karmaşık organizmaların ortaya çıkmasını sağlayacak uygun yıldızları bulmak. Güneş yaklaşık 4 milyar yıldır Dünyamızı beslemektedir. Bu nedenle Güneş benzeri ve yaştaki yıldızlar birinci hedeftir. Ancak Güneş benzeri yıldızların Samanyolu’ndaki oranı sadece %10’dur. Üstelik bunların bir kısmı nispeten kısa ömürlüdür. Güneşimiz 10 milyar yıllık ömrünün yarısındadır.

Dünya’daki karmaşık organizmalar sadece 500 milyon yıl önce ortaya çıktı. Bildiğimiz insan formu ise 200,000 yıl önce belirdi. İnsanlığın geleceği ise bilinmiyor. Kesin olan şu ki, Dünya 1 milyar yıldan biraz fazla zaman içinde yüksek yaşam formları için yaşanmaz hale gelecek. Bu süre içinde Güneş büyüyüp artan sıcaklığı gezegenimizi kurutacak.

Bu gibi nedenlerle turuncu cüce olarak bilinen Güneş’ten biraz daha soğuk yıldızlar ileri yaşamı barındırabilecek potansiyel yıldızlar olarak düşünülebilir. Bu yıldızlar on milyarlarca yıl boyunca yaşayabilir ve enerjilerini koruyabilirler. Bu da gelişmiş yaşam formlarının oluşması için oldukça geniş bir biyolojik aralık sağlar. Samanyolu’nda Güneş benzeri yıldızlara oranla üç kat daha fazla turuncu yıldız bulunmaktadır.

Daha bol olan diğer örnek ise kırmızı cücelerdir. Ancak bunlar oldukça tedirgin küçük yıldızlardır. Manyetik olarak oldukça aktif olup Güneş’e göre 500 kat daha fazla X-ışını ve morötesi ışık formunda ışınım (radyasyon) yayarlar. Bu yıldızların çevresindeki olası gezegenler bu durumdan fazlaca etkilenirler. Yani kırmızı cüceler yaşam için olası gezegenleri arayacak uygun yıldızlar değildirler.

Hubble ve diğer teleskoplarla gerçekleştirilen yıldız albümleriyle desteklenen yeni fikre göre en uygun olanlar Goldilocks yıldızlardır (Örneğin Kepler 442 yıldızı ve b gezegeni). Bunlar ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Hepsinden önemlisi çevrelerinde oldukça geniş bir alana yayılmış yaşam alanına sahip olmalarıdır.

Önerilir...

2 Yorum

  1. YENİ YILDIZLAR bulup gözlemlenebilir gezegenler bulana kadar kendi yıldız sistemimiz deki uydu ve gezegenlerde yaşam formu arayabiliriz(europa,titan gibi.)özelliklede europa da yaşam olması çok yüksek gibi görünüyor bana göre.selamlar.

  2. Yanlış bilmiyor isem keşfedilen çoğu yer benzeri gezegen M Tipi kırmızı cüce yıldızların yörüngelerinde keşfedildi ve çoğu yıldızına yakın çok kısa periyotlar ile yörünge hareketi yapıyorlar. Bu tip yıldızların radyasyon yayılımlarının yüksek olması kötü bir haber hocam. Bilgi için teşekkürler.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d