Genç yıldızlarla örülü, havai fişek patlamalarını andıran bu görüntü Hubble uzay teleskopunun 25. Yıl hediyesi. Werterlund 2 adlı yıldız kümesinin bu göz alıcı manzarası Hubble’ın 25. Yaş dönümünde yayınlandı. Bir nevi Hubble’ın doğum günü pastası.

westerlund2_bulutsu
Hubble 25. yaşını dev yıldız kümesi Westerlund 2 ile kutluyor (NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), and the Westerlund 2 Science Team).

Hubble Uzay Teleskopu 24 Nisan 1990’da Discovery uzay mekiğiyle yörüngeye çıkarıldı. Teleskop geçen 25 yıl boyunca uzayın çok önemli görüntülerini elde ederek bilim insanlarına büyük hizmet verdi. Bugün yazılı ve görsel basında gördüğümüz uzay fotoğraflarının büyük kısmı Hubble Teleskopuna aittir.

Hubble’ın 25. Yaş dönümü hediyesindeki dev küme Westerlund 2’de yaklaşık 3000 yıldız bulunmaktadır. Karina takımyıldızı yönünde, 20.000 ışık yılı uzaktaki küme 1960’larda Bengt Westerlund tarafından keşfedilmişti.

Küme tozla çevrili olduğundan optik alanda görünmeyen yıldızlar, Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ün kızılötesi görüş yeteneği ile ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 10 ışık yılı genişliğindeki kümedeki yıldızlar neredeyse üst üste binmiş gibi sıkışık durmaktadır.

Hubble Uzay Teleskopu
Hubble Uzay Teleskopu

Bir kısmı şimdiye kadar görülen en parlak, en sıcak ve en büyük kütleli yıldızlardan oluşan küme yaklaşık iki milyon yıl yaşındadır. Bu büyük yıldızların oluşturduğu rüzgârlar çevrelerine morötesi ışıma olarak bilinen yüklü parçacıkları saçmalarına neden olmaktadır. Böylece gaz ve toz bulutları kümenin hoş bir poz vermesine neden olmaktadır.

Parlak yıldızların yanında koyu renkteki gaz ve toz alanları yeni yıldız oluşum yerleridir. Yıldız rüzgârları bu alanların duvarlarına ulaşmakta ve yıldız oluşumları için gerekli şoklar oluşturmaktadır. Hubble’ın kızılötesi görme yeteneğiyle tozlu alanlarda saklanan bebek yıldız közleri görülebilmektedir. Görüntünün büyük kısmında görülen çoğu mavi yıldız, küme ile bizim aramızda olan görece yakın yıldızlardır.

Hubble/ESA

Önerilir...

1 Yorum

  1. Olağanüstü…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d