Juno Artık Jüpiter’in Ellerinde

Beş yıldır Jüpiter yolculuğu süren Juno uzay aracının hedefine ulaşmasına sadece iki ay kaldı. Juno bu yolculuğu sırasında Dünya, Güneş ve Jüpiter’in uyguladığı üç kuvvetin etkisinde kaldı. Dünya’ya yakın olduğu zamanlarda gezegenimizin kütle çekimi etkili oldu. Uzay aracının yolculuğunda asıl pay ise Güneş’in. Şimdi ise Jüpiter’in çekim alanına girdi. Basketbol sahası büyüklüğündeki uzay aracı artık Jüpiter’in kütle çekiminin etkisinde yoluna devam ediyor.

juno
Juno Jüpiter ve uydularını gözleyecek (NASA/JPL-Caltech).

NASA’nın Jet İticileri Laboratuvarı’ndan (JPL) Juno projesi müdürü Rick Nybakken: “Şimdiye kadar Güneş’in çekim kuvveti etkiliydi. Artık Jüpiter’in çekimi diğer tüm cisimlerin önüne geçti” diyor.

5 Ağustos 2011’de fırlatılan Juno, beş yıl boyunca saniyede 542 metrelik ortalama hızla yol aldı. Juno 4 Temmuz’da Jüpiter’in çevresinde yörünge manevraları yapacak. Dev gezegenin bulutlarını ve bulut örtüsünün altındaki karmaşayı çözmeye çalışacak.

Juno adı Yunan ve Roma mitolojisinden gelmektedir. Efsaneye göre mitolojik tanrı Jüpiter’i kötülüklerden korumak için çevresini bulutlarla kapattı. Eşi tanrıça Juno ise bulutların ardındaki gizemi ortaya çıkardı.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d