Mars Merak’ı

Astronomi Diyarı uzun ve zorunlu bir tatilden sonra yayına Merak aracıyla dönüyor. Bilindiği üzere Mars’ın yeni robotu Merak (Curiosity) geçenlerde gezegene başarılı bir iniş gerçekleştirmiş ve ardından çalışmaya başlamıştı. Araç bulunduğu yerden Mars yüzeyine ait yeni görüntüleri bizimle paylaştı. İşte bu görüntüler..

Merak’ın Mars yüzeyine 21 dakikalık inişini gösteren grafik. (NASA/JPL-Caltech)
Merak’ın arka kameralarından biriyle alınan 7 Ağustos tarihli bu görüntüde beyaz renkteki ucu sivri araç ise Dünya ile iletişimi sağlayan antenidir. (NASA / JPL-Caltech) 8 Ağustos tarihli bu görüntü ise Merak’ın inişini gerçekleştirdiği ve inceleme yapacağı Gale Krateri’nin 360 derecelik panoramik görüntüsü. Merak ile özellikle gri görülen bölgeler incelenecek. (NASA / JPL-Caltech / MSSS)
Üstteki panoramik görüntünün sağ kısmının ayrıntılı hali. Gale Krateri’nin merkezinden dışarı doğru yükselen tepe ise görüntüde sol kısımda açıkça kendini gösteriyor.Görüntünün ortasındaki grimsi lekeler ise aracın iniş yaptığı yerdir. (NASA / JPL-Caltech / MSSS) Merak’ın iniş roketlerinin zemindeki etkisini gösteren görüntü. (NASA / JPL-Caltech / MSSS) (NASA / JPL-Caltech / MSSS)

 

NASA/Mars Science Laboratory

Merak ile ilgili ayrıntılı bir tanıtım için tıklayınız.

Önerilir...

1 Yorum

  1. kızıl gezegen ne kadar da bizim dünyamıza benziyor ya.bu görüntülerde bildiğim kadarıyla şimdiye kadar başka bir dünyadan çekilmiş en net görüntüler…tebrikler NASA

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d