23 Mart 2014

Mars’ta Yeni Bir Dere Oluştu

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’ndaki Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Kamerası (HiRISE) ile çekilen Kasım 2010 ile Mayıs 2013 görüntülerinin karşılaştırılması Mars’ın güneyindeki dağlık bir kraterinin duvarında yeni bir kanal oluşumunu ortaya çıkardı.

Marsta kanal olustu

HiRISE’nin 2010 ve 2013 yıllarına ait iki görüntünün karşılaştırılması yeni bir dereyi ortaya çıkardı (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona).

Görüntüler http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA17958 adresinde yayınlandı.

Mars’ın dağlık güney kısmı derin uçurum ve yarıklarla doludur. Görüntü eski bir sel yatağından akan eski malzemenin oluşturduğu yeni bir kanalı gösteriyor. İki görüntü arasında aslında tam bir Mars yılı geçmiştir. HiRISE kamerası eski ve yeni görüntüleri karşılaştırarak benzer hareketliliklere daha önce de rastlamıştı ve bunlara suyun değil çok soğuk kış mevsiminde artan karbondioksitin neden olduğu düşünülüyor.

JPL


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: