Gösteriliyor: 1 - 8 of 8 Sonuçlar

Rhea’ya Doğru

Satürn’ün en büyük ikinci uydusu Rhea Cassini uzay aracı tarafından 10 Mart 2012’de görüntülendi. Elde edilen görüntüler küresel jeolojik haritalama için oldukça uygun. Görüntüler uzay aracının uyduya 42 000 km kadar yaklaştığında elde edildi. Görüntülerde uydunun kraterli yapısı göze çarpıyor.

Halkalara Konan Uydular!

Cassini uzay aracı bol kraterli Satürn uydusu Rhea’nın güneyinde, halkaların üstüne konmuş gibi görünen Dione’yi içeren sıradışı bir görüntü elde etti.

Rhea 1528 km ve Dione 1123 km çapındadır. Görüntü 11 Ocak 2011 tarihinde Cassini’nin dar açılı kamerası yardımıyla görünür ışıkla alındı.

Cassini Rhea’yı Taradı

NASA’nın Cassini uzay aracı Satürn uydularından Rhea’ya yaptığı yakın uçuşu tamamladı. Araç, uyduya ait görüntüleri 10-11 Ocak 2011 tarihlerinde aldı. Görüntüde gün ışığı altında bir kısmı parlayan bir kısmı gölgede kalan kraterler açık bir şekilde görülüyor. Alınan görüntülerde Rhea dışında diğer uydular ve Satürn halkası da göze çarpıyor.

Cassini’den Rhea İzlenimleri

Bilim insanları Güneş Sistemi’ndeki gezegen ve uydularına yönelik haritalama çalışmasına devam ediyor. Haritası oluşturulmaya çalışılan bir başka cisim ise Satürn’ün Rhea uydusu. 1528 km’lik çapıyla en büyük ikinci Satürn uydusu olan Rhea, Satürn’den 527 bin km uzaklıkta bulunuyor. Uydu 1672’de Cassini tarafından keşfedildi.